Ostrava žije první pomocí

Tato akce je největší svého druhu v Moravskoslezském kraji. Dlouhých 11 ročníků s námi žil první pomocí Slezskoostravský hrad, poskytl nám nespočet možností a zajímavých míst k uskutečnění všech našich nápadů na situační stanoviště, na kterých si mohly jak nezdravotnické složky Integrovaného záchranného systém (IZS), tak příznivci z řad veřejnosti vyzkoušet své schopnosti v poskytování první pomoci.

Při příležitosti 12. ročníku této oblíbené ostravské akce jsme se rozhodli pro změnu nejen místa konání, ale také názvu. Po dlouhých jedenácti letech se totiž tradiční Hrad žije první pomocí přesunul do ostravského Trojhalí Karolina a 12. května 2019 tak mohla proběhnout úspěšná akce s názvem Ostrava žije první pomocí, která přinesla spoustu novinek.

Návštěvníci měli možnost zdokonalit se a vzdělat v oblasti první pomoci na zážitkových trasách pro veřejnost, a to na trase traumatické, interní, technické a také na speciální dětské trase. Souběžně se zážitkovými trasami také probíhala soutěž nezdravotnických složek Integrovaného záchranného systému, která byla v rámci uctění památky naší nedávno zesnulé velitelky pojmenována jako Memoriál Marcely Peterové. Akci také doprovázel bohatý program, který zajišťují složky IZS, naši partneři, sponzoři a Záchranný tým. Všechny tyto složky ukazovaly veřejnosti svou techniku, vozidla, výzbroj a výstroj, kterou používají při záchraně našich životů. Během celého dne mohli zájemci navštívit také preventivní stany všech přítomných složek a organizací. Byly zde také připraveny workshopy plné zajímavých témat, které se do příštích let chystají v daleko větším rozsahu.

V letech 2020 a 2021 musela být tato velkokapacitní akce z důvodu nouzového stavu vyhlášeného vládou České republiky bohužel zrušena. Nezbývá než doufat v úspěšnost jejího plánovaného znovuobnovení v roce 2022.