Historie

Záchranný tým byl založen 15. října 2003 jako součást Oblastního spolku Českého červeného kříže v Ostravě. Celá jeho koncepce byla v témže roce schválena Oblastní výkonnou radou ČČK.

Postupem času se zvyšoval nejen počet zdravotnických dozorů, ale také účast na cvičeních a soutěžích první pomoci, protože jen pravidelným tréninkem budou členové ZT ještě lépe připraveni na poskytování první pomoci v reálných situacích.

V roce 2005 vznikla také Mládež Záchranného týmu – skupina lidí ve věku 13 – 17 let, která funguje jako součást Českého červeného kříže, kteří mají stejnou zálibu – pomáhat lidem. Tato skupina v současnosti spadá pod velení ZT – Bc. Daniela Giery. Členové se pravidelně doškolují, pořádají ukázky první pomoci pro veřejnost, v případě potřeby nám pomáhají se zajišťováním zdravotnických dozorů a především se z nich rekrutují budoucí členové Záchranného týmu.

S uplynulými roky přibývá zdravotnických asistencí na společenských akcích nejrůznějšího charakteru, zároveň některé zůstávají již dlouholetou tradicí. Z těch největších kulturních akcí můžeme zajisté jmenovat mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava a Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, dříve nazýván jako Janáčkův Máj. Mezi ty sportovní určitě zařadíme hokejové zápasy HC Oceláři Třinec uvnitř Werk Arény či HC Vítkovice Ridera v OSTRAVAR Aréně, kde kromě fanoušků pečujeme také o zdraví hráčů. V neposlední řadě se každoročně účastníme také světového atletického meetingu Zlatá tretra Ostrava. Mimořádnou událostí bývá Mistrovství světa v hokeji, para hokeji, či juniorské hokejové MS pořádané v Ostravě. Stále častěji jsme navíc k vidění například na Trend Cup Trojhalí, akcích v pivovaru Ostravar, Ostrava na kolečkách, Štěrkovna music open, Běhej lesy Bílá nebo Memoriálu Jana Veselého či Ostravské okruhy.

Díky sponzorským grantům a darům se pravidelně rozšiřuje i naše materiálové vybavení. V roce 2005 došlo například k zakoupení radiostanic Motorola z grantu nadace Duhová energie, díky němuž má Záchranný tým kvalitní vzájemné spojení, tak nutné při poskytování zdravotnických dozorů na akcích většího rozsahu. V dubnu 2018 naše řady zase rozšířilo zásahové vozidlo Škoda Kodiaq, které bylo pořízeno z dotace Moravskoslezského kraje a taktéž slouží jako zázemí pro zdravotníky a disponuje stejně jako sanitní vozidlo vybaveným zdravotnickým batohem, automatizovaným externím defibrilátorem, světelným a zvukovým výstražným zařízením a zabudovanou radiostanicí.